WIOSNA 2019
12 sierpnia 2014r.
Zieleń w Pustkowiu to przede wszystkim rabaty przy Replice Krzyża z Giewontu a także sąsiadujący park. W tym sezonie nowością są aksamitki w kolorze waniliowym. Posadzone zostały pomiędzy formowanymi w kulę bukszpanami. Na wejściach do parku ustawiono metalowe bramy, które służą jako konstrukcja wsporcza dla pnących róż. Dominującym elementem zieleni w parku jest labirynt z cisów. Tworzy on nisko przycięty układ okręgów. Pozostałe rabaty w miejscowości Pustkowo zlokalizowane są przy ulicy Słonecznej, Bałtyckiej i Magdaleny.
Galeria
PRZEGLĄD ZIELENI - POBIEROWO
6 sierpnia 2014r.
Pełnia lata to także w zieleni pełnia kwitnienia. Posadzone wiosną sadzonki kwiatów zdążyły się ukorzenić i rozwinąć. Przegląd zieleni w Pobierowie to rabaty w ciągach ulic: Grunwaldzka, Wojska Polskiego, Jana z Kolna, Karola Borka i Mickiewicza. Nowość w tym roku to ogród w stylu francuskim założony przy ulicy Południowej w pobliżu Kościoła.
Galeria
KWITNĄCA RÓŻANKA
18 lipca 2014r.
Przygotowania na Różance w Rewalu poczynione w kwietniu przyniosły pożądane efekty. Czynności pielęgnacyjne o tej porze roku związane są z usuwaniem przekwitłych kwiatów. Dzięki temu nie dopuszczamy do zawiązywania owoców obciążających krzewy, tym samym przedłużamy kwitnienie róż oraz obfitość kwitnienia.
Galeria
RONDA W GMINIE REWAL
16 lipca 2014r.
Kierowcy przejeżdżający przez Gminę Rewal maja okazję obejrzeć 4 ronda zlokalizowane na trasie od Pobierowa do Niechorza. Każde z rond jest inne, nie tylko pod względem geometrycznym ale także pod względem nasadzeń. Rodno w Pobierowie przy ulicy Wojska Polskiego to obraz symetrycznie rozkładających się trójkątów zamkniętych w wianuszku z trzmieliny i kulistych bukszpanów. Rewalskie rondo przy ulicy Westerplatte to kwiatek o układzie 8 płatków, z zegarem ustawionym w centralnym punkcie okręgu. Drugie rondo w Rewalu przy ulicy Topolowej i Słonecznej nawiązuje do pierwszego układem płatków. Geometrię na rondzie uzyskano dzięki formowanym tujom oraz kulistym odmianom bukszpanów. Natomiast w Niechorzu przy ulicy Trzebiatowskiej rondo obsadzone jest dwoma odmianami trzemieliny które tworzą zazębiający się ze sobą układ fal. Dużą cześć powierzchni wypełniono kruszywem w kontrastującym z zielenią kolorze białym. Ciekawostką jest to iż co roku na ronda wymyślany jest nowy motyw przewodni.
Galeria
PLAC SYBIRAKA W REWALU
29 maja 2014r.
Nie zawsze przepych i wielobarwność kwiatów są idealnym rozwiązaniem na każde miejsce. Najprostsze formy kształtowania zieleni też potrafią zachwycać swoją prostotą. Plac Sybiraka w Rewalu jest tego najlepszym przykładem.
Galeria
ZIELONE DYWANY CZYLI TRAWNIK IDEALNY
15 maja 2014 r.
Na czym polega sekret idealnego trawnika? Pozornie nie zależy on od częstości koszenia, ale od częstości grabienia! Wiosenne porządki na trawniku to wygrabienie uschniętych źdźbeł trawy, liści i igieł których zaleganie na trawniku powoduje powstanie procesów gnilnych. Nie należy obawiać się intensywnego grabienia, nawet takiego które powoduje porozrywanie zbitej darni. Zabieg taki jest wręcz konieczny gdyż pobudza trawnik do odnowy i wzrostu. Wydrapanie mchów również wyjdzie trawnikowi na dobre, zbite kobierce mchu ograniczają dopływ wody i powietrza sprzyjając tym samym zanikowi darni.
Regeneracja po zimie to nie tylko grabienie i koszenie. Idealny trawnik potrzebuje do regeneracji odpowiedniej ilości składników odżywczych i mikroelementów. Podstawowym składnikiem mineralnym wpływającym na wzrost jest azot. Składnik ten powinien pojawić się w nawozach wiosennych. Nawożenie jesienią powinno być wykonane nawozami bez azotu. W natłoku wiosennych prac polecam ograniczyć ilość nawożenia stosując preparaty o przedłużonym działaniu. Bez ryzyka przenawożenia dostarczamy trawnikowi potrzebnej dawki azotu, fosforu, potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Nawóz taki stosuje się raz na 100 dni, zawsze po pierwszym koszeniu, a następnie intensywnie podlewa.
Galeria
Kwitnące Azalie i Różaneczniki w Pobierowie
15 maja 2014 r.
Różaneczniki to krzewy ozdobne należące do grupy roślin wrzosowatych. Wymagają stanowiska lekko zacienionego i przede wszystkim osłoniętego od intensywnych podmuchów wiatru od morza. Podłoże pod Rhododendrony powinno być bogate w próchnicę o lekko kwaśnym odczynie. Z tego względu polecam sadzić różaneczniki na rabatach pod sosnami. Ważne jest żeby krzewy różaneczników podlewać wczesną wiosną i późną jesienią. W przeciwnym razie roślinę czeka tzw. susza fizjologiczna. W zasadzie krzewów Rhododendronów nie należy przycinać, jednakże usuwanie obumarłych kwiatów, nie doprowadza rośliny do zawiązywania nasion – krzew wzmacnia się i zagęszcza.
Galeria
TULIPANY NA PLACU FOKI DEPKI
9 maja 2014r.
Tulipany na placu u zbiegu ulicy Morskiej, Pomorskiej i Nadmorskiej zostały posadzone jesienią 2013r. Wydzielone na skwerze rabaty pozwoliły na posadzenie tulipanów w trzech grupach kolorystycznych: Tulipan ‘Hamilton’ – kolor żółty, Tulipan ‘Arma’ – kolor czerwony, Tulipan ‘Royal Sphinx’ – kolor biały. Termin kwitnienia: kwiecień – maj. Zabiegi pielęgnacyjne wiosną na rabatach z tulipanami ograniczają się do spulchniania gleby i odchwaszczania, a po przekwitnięciu oberwane zostaną kwiaty i pozostawione same liście. Zabieg ten pozwoli zasilić cebule. Wykopanie cebul może zostać wykopane dopiero po uschnięciu liści. Cebule można pozostawić w ziemi do przyszłego kwitnienia, ale kwiaty są mniejsze, a co za tym idzie rabaty wyglądają mniej efektownie.
Latem rabaty na skwerze zostaną ukwiecone kwiatami jednorocznymi. Jakimi? Polecam sprawdzić osobiście …
Galeria
RÓŻANKA PRZYGOTOWANA DO SEZONU
1 Kwietnia 2014
Różana Aleja Zakochanych została otwarta w 2010r. Od tej pory cieszy oko najbardziej wymagających spacerowiczów.
Zabiegi pielęgnacyjne wykonane pod koniec marca zapewnią różom ładny wygląd w okresie wegetacji. Dwa podstawowe zabiegi dotyczące róż to odkrywanie róż po zimie oraz ich przycinanie. Zapewniające ochronę zimą kopczyki rozgarnięto wraz z ustaniem przymrozków. Z krzewów wycięto chore i suche pędy, pamietając o tym aby cięcie było gładkie i równe. Uformowana korona krzewów zapewni pożądany wygląd róż w okresie kwitnienia.
Rózanka w Rewalu to ogród zbudowany z kilku grup, m.in. róże angielskie, okrywowe, parkowe, rabatowe, nostalgiczne, miniaturowe, wielokwiatowe oraz róże pienne. Czynności pielęgnacyjne na Różance nie ograniczyły się wyłącznie do róż. Aby zapewnić estetyczne tło dla róż zadbano również o tuje i bukszpany. Usunięto suche i rdzawe igły ze środka drzewek. Tuje przycięto w kształt stożka, a bukszpany w krztałt kuli.
Czekamy teraz na efekty opisanych prac - bogactwo kolorów i zapachu kwitnących róż.
Galeria